Teatr BELFEgoR 1986 – 2016

SŁAWOMIR ŻUKOWSKI_Teatr BELFEgoR_Tychy_1994_FOT_IRENEUSZ KAŹMIERCZAK.
SŁAWOMIR ŻUKOWSKI_Teatr BELFEgoR_Tychy_1994_FOT_IRENEUSZ KAŹMIERCZAK.

Sławomir Żukowski (Agis) – rysownik satyryczny, scenograf, publicysta, reżyser ma na swoim koncie sporo nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury otrzymaną w 1990 roku za „Folwark zwierzęcy” (spektakl był wielokrotnie grany gościnnie w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego), Grand Prix na Festiwalu „Teatrów we Wnętrzu” w Katowicach w 1991 roku za „Intermedium czwarte”, Spektakl Roku 1989 województwa katowickiego za „Upiory” (przedstawienie reprezentowało region na festiwalu w Jugosławii).

Teatr BELFEgoR

Teatr BELFEgoR założył w Tychach w 1986 roku Sławomir Żukowski, wówczas nauczyciel i wizytator w Kuratorium Oświaty.Przez wiele lat zespół nie posiadał stałej siedziby. Zadebiutował „Serenadą-Polowaniem na lisa” wg S.Mrożka w 1986r. Rok później – w ramach Tyskich Spotkań Teatralnych – teatr zaprezentował etiudę wg „Awansu” E.Redlińskiego -„Wydmuchowo po raz pierwszy” i zdobył nagrodę za reżyserię.

#_FOTO: 1987 – E. Redliński „Wydmuchowo po raz pierwszy”>>>[O]

Pierwotnie teatr nazywał się BELFER. Z czasem formuła teatru ulegała rozszerzeniu, a jego nazwa wzbogaciła się o angielskie „go”. Skład zespołu ulegał częstym zmianom, ale stałym trzonem byli: Wojciech Wieczorek i Romuald Kłakus.

#_FOTO: 1988 – E. Redliński „Wydmuchowo po raz drugi” >>>[O]

#_FOTO: 1989 – autorski spektakl „Upiory” >>>[O]

Przełom nastąpił w 1989r, kiedy to autorski spektakl „Upiory” uzyskał Grand Prix i tytuł Spektakl Roku woj.katowickiego i reprezentował region na Międzynarodowym Festiwalu w Grosuplie (Jugosławia).

#_FOTO: 1990 – G. Orwell „Folwark zwierzęcy” >>>[O]

Obsypany licznymi nagrodami „Folwark zwierzęcy” wg G.Orwella (1990r.), wystawiony został na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego im.St.Wyspiańskiego w Katowicach (11 spektakli przy pełnej widowni).
To było ostatnie przedstawienie zamykające czteroletni etap tzw. humoru plebejskiego.

#_FOTO: 1991 – R. Topor, B. Hrabal, D. Barthelme „Intermedium czwarte” >>>[O]

#_FOTO: 1993 – Premiera „Jądro szaleństwa” >>>[O]

#_FOTO: 1994 – M. Hłasko „Pętla” >>>[O]

Nagrodzone na Festiwalu Teatrów we Wnętrzu w Katowicach „Intermedium Czwarte” otworzyło nowy etap – groteski, której BELFEgoR został wierny do dziś.
W 1994r. teatr wyruszył na swoje pierwsze tournee na Ukrainę do Tarnopola i Kijowa ze spektaklem „Jądro Szaleństwa” wg F.Araballa i „Pętlą” wg M.Hłaski. Po raz pierwszy w historii teatru, na premierze gościnnie wystąpili aktorzy ukraińscy i z Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej.

#_FOTO: 1996 – J. P. Sartre „Mur”  – X lecie BELFEgoRa>>>[O]

Na dziesięciolecie Teatr BELFEgoR wystawił „Mur” wg J.P.Sartre’a (1996r.).

„Ktoś zaplątał ten świat” – to sztuka oparta na książce „Nikiformy” E.Redlińskiego. Premiera odbyła się 6.04.1997r. w Teatrze Małym w Tychach, gdzie od 1994r. Teatr BELFEgoR ma swoją siedzibę.
Spektakl „Ktoś zaplątał tan świat” został nagrodzony na XXIV Tyskich Spotkaniach Teatralnych .W czerwcu ’97 – na zaproszenie Wojciecha Siemiona pokazany został w Teatrze „Stara Prochownia” w Warszawie. W listopadzie ’97 przedstawienie obejrzeli widzowie na Ukrainie (Kijów i Winnica) oraz w Belgii i Luksemburgu.

W 1998 roku S. Żukowski zrealizował „Folwark zwierzęcy” wg G. Orwella w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, na zaproszenie ówczesnego dyrektora – Henryka Talara.

Autorski spektakl Sławomira Żukowskiego „Pociąg do…” przedstawiono w marcu 1999r. w Teatrze Małym w Tychach.

#_FOTO: 1999 – S. Żukowski „Pociąg do…” >>>[O]

#_FOTO: 2000 – „Wystarczy być” wg J. Kosińskiego >>>[O]

W 2000 roku wystawił w Teatrze Małym w Tychach spektakl „Wystarczy być” wg J. Kosińskiego i fragmentów „Cesarza” R. Kapuścińskiego. Była to światowa premiera teatralna (w 1979 roku powieść została sfilmowana) z udziałem aktorów scen śląskich i BELFEgoRA. S. Żukowski był także autorem adaptacji i scenariusza. Premierę zaszczyciła swą obecnością mieszkająca w Ameryce wdowa po Jerzym Kosińskim – Katherina von Fraunhofer-Kosinsky. Spektakl był wynikiem współpracy tyskich twórców. Janusza Muszyński oprawił go muzycznie, Łukasz Pudełko wraz ze Sławomirem Żukowskim zaprojektowali i wykonali scenografię, a Zbigniew Skorek czuwał nad ruchem scenicznym.

#_FOTO: 2000-II Tyski Festiwal Muzyczny>>>[O]

Sławomir Żukowski (Agis) podczas II Tyskiego Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla w lipcu 2000, ustalił nowy rekord Księgi Guinnessa: w malowaniu największego obrazu w najkrótszym czasie na oczach wielotysięcznej publiczności w czasie koncertu grupy DŻEM.

#_FOTO: 2001 – „Magiel” – spektakl autorski zespołu >>>[O]

3 marca 2001  piętnastą premierą BELFEgoR świętował piętnastolecie swojego istnienia. W reżyserii i oprawie scenicznej Sławomira Żukowskiego przedstawił sztukę pt. ,Magiel” – satyrę na reformy, bylejakość, codzienne Polaków rozmowy…

FOTO: 2003 – S. Żukowski „Szycie po szyciu” >>>[O]

#_FOTO: 2004 – „Bigos” na motywach „Transformejszen” E. Redlińskiego >>>[o]

30.09.2016 – „Salto Mortale do wewnątrz” – premiera i benefis na 30-te urodziny Teatr BELFEgoR.

#_FOTO: 2016 – „Salto Mortale do wewnątrz” – Kurta Siegela >>>[o]

Sławomir Żukowski oraz aktorzy BELFEgoRa przygotowali spektakl „Salto mortale do wewnątrz” według minipowieści Kurta Siegela. W rolę głównego bohatera Kotilowa, zmagającego się z problemami emocjonalnymi i nękającymi go duchami zmarłych bliskich, wcielił się Marcin Stachoń. Obok niego wystąpili: Wojciech Wieczorek, Agata Cichy, Piotr Adamczyk, Piotr Kumor, Alina Bachara, Monika Szydłowiecka, Krzysztof Kulbicki i Henryk Bielas. Gościnnie na scenie pojawili się też aktorzy Teatru HoM.

#_FOTO: Benefis na 30-te urodziny Teatr BELFEgoR >>>[O]

Po spektaklu w teatralnym holu na gości czekał poczęstunek i urodzinowy tort. Benefis poprowadził Wojciech Wieczorek, na scenie pojawili się aktorzy, którzy 30 lat temu tworzyli ze Sławomirem Żukowskim pierwsze spektakle Teatru BELFEgoR – m.in. Barbara Orzechowska, Romuald Kłakus, Ryszard Lukaszczyk. Było wiele wspomnień i anegdot. Na zakończenie wieczoru Sebastian Riedel zagrał i zaśpiewał piosenkę skomponowaną do spektaklu „Przepraszam, że umarłem” 10 lat temu.

SŁAWOMIR ŻUKOWSKI_BENEFIS_TYCHY_30-09-2016_Fot_IRENEUSZ KAŹMIERCZAK
SŁAWOMIR ŻUKOWSKI_30-09-2016_Fot_IRENEUSZ KAŹMIERCZAK

Premiery Teatru BELFEgoR 1986 – 2016

2016 – „Salto Mortale do wewnątrz” – Kurta Siegela
2014 – „Ferdydurke” – W. Gombrowicz – S. Żukowski
2013 – „K.U.P.A” – Piotr Adamczyk
2012 – „Absynt” wg M. Fertacz S. Żukowski
2007 – „Przepraszam, że umarłem” S. Żukowski
2004 – „Bigos” na motywach „Transformejszen” E. Redlińskiego
2003 – S. Żukowski „Szycie po szyciu”
2001 – „Hamlet i Małgorzata” wg L. Bunuela
2001 – „Magiel” – spektakl autorski zespołu
2000 – „Wystarczy być” wg J. Kosińskiego i fragmentów „Cesarza” R. Kapuścińskiego
1999 – S. Żukowski „Pociąg do…”
1997 – E. Redliński „Ktoś zaplątał ten świat”
1996 – J. P. Sartre „Mur” – X lecie BELFEgoRa
1995 – S. Żukowski, W. Golding „Władca much – Sarajewo”
1994 – M. Hłasko „Pętla”
1993 – Premiera „Jądro szaleństwa”
1992 – S. Żukowski „Papierowe miasto”
1991 – R. Topor, B. Hrabal, D. Barthelme „Intermedium czwarte”
1990 – G. Orwell „Folwark zwierzęcy”
1989 – Autorski spektakl „Upiory”
1988 – E. Redliński „Wydmuchowo po raz drugi”
1987 – E. Redliński „Wydmuchowo po raz pierwszy”
1986 – S. Mrożek „Serenada – Polowanie na lisa”

.