15. Śląska Jesień Gitarowa – 2014

15. Śląska Jesień Gitarowa – 11/18. 10. 2014

W sobotę 11 pażdziernika 2014 podczas koncertu inauguracyjnego w Teatrze Małym wystąpili: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcja Marka Mosia i młody polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski. Wspólnie wykonali dwa koncerty na gitarę z orkiestrą, autorami byli: Mikołaj Górecki – Arioso e furioso Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję – prawykonanie oraz Krzysztof Meyer – Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i kotły.
W poniedziałek 13.10.2014 wystąpił jeden z najwybitniejszych wirtuozów dawnych instrumentów strunowych – hiszpański muzyk i kompozytor Jordi Savall. W koncercie dawnej muzyki celtyckiej towarzyszyli mu: Andrew Lawrence-King z Wielkiej Brytanii i Tristan Rosenstock z Irlandii.
W piątek 17.10. 2014 wystąpiło trio z Belgi: ALKI GUITAR TRIO
W sobotę 18.10.2014 ostatni koncert 15. Śląskiej Jesieni Gitarowej składał się z dwóch części. W pierwszej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego, którzy zaprezentowali się publiczności w krótkich występach.
Pierwszą nagrodę (m.in. 18 tys. zł plus gitara) zdobyła 20-letnia Koreanka Kyuhee Park, drugą (9tys. zł) – Daniel Egielman z Gdańska, trzecią (4500 zł) – 29-letni Andrea de Vitis z Włoch. Dyrektor MCK przyznał po 2 tys. zł pozostałym finalistom: 28-letniemu Jose Alejandrowi Córdowie Hernandezowi oraz 22-letniemu Marcinowi Kuźniarowi, który w poprzedniej edycji zajął trzecie miejsce. Nagrodę publiczności (1000 zł) zdobył Daniel Egielman. Wszyscy dostali gitary, ufundowane przez sponsora. Zwyciężczyni dostała gitarę barokową, laureaci II i III miejsca – romantyczne. Była jeszcze jedna gitara, gitara Martineza, dla najlepszego Polaka. Otrzymał ją Daniel Egielman, który wyjechał z Tychów z dwiema gitarami, kompletem strun i akcesoriami gitarowymi oraz 10 tys. zł (9 tys. zł za II miejsce plus 1000 zł nagrody publiczności).
W drugiej części wystąpił amerykański gitarzysta światowego formatu Andrew York – były członek legendarnego Los Angeles Guitar Quartet”.

Na koniec ze Śląską Jesienią Gitarową pożegnali się prof. Alina Gruszka, dyrektor artystyczna festiwalu, i dyrektor festiwalu Wojciech Wieczorek. Tym samym odeszli ludzie, którzy znali tę imprezę od samego początku. Alina Gruszka zaczynała Śląską Jesień Gitarową wraz z prof. Janem Edmundem Jurkowskim. – Wraz z Janem Kulbickim stworzyli imprezę na najwyższym poziomie organizacyjnym i artystycznym – przypomniała. Niestety, w wieku 56 lat, w trakcie przygotowań do III edycji festiwalu Jan Edmund Jurkowski zmarł. Jan Kulbicki powierzył prowadzenie Alinie Gruszce. Od samego początku związany był z tą imprezą Wojciech Wieczorek, najpierw jako dziennikarz, jako konferansjer, potem jako dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i dyrektor festiwalu. To była wspaniała konferansjerka. Pełna finezji, dowcipu, ale i merytoryki. Żałuję, że tych powiedzonek sobie nie spisywałam. Z tłumaczem, Pawłem Jędrzejką tworzyli niezwykły duet – powiedziała prof. Alina Gruszka, która przyznała, że decyzja o rozstaniu z festiwalem nie przyszła jej łatwo. Uznała jednak, że 15 edycja i 25. rocznica śmierci twórcy festiwalu to dobry moment, żeby ten rozdział zamknąć. Z imprezą pożegnał się również Wojciech Wieczorek, który od marca nie jest już dyrektorem MCK. Jeśli Śląska Jesień Gitarowa będzie kontynuowana, to będzie to już zupełnie inna impreza. Chociażby dlatego, że już bez ludzi, którzy byli przy jej narodzinach.

Tekst Jolanta Pierończyk

Wszystkie festiwale Śląskiej Jesieni Gitarowej od 1986 roku >>>[O]

.

2 myśli w temacie “15. Śląska Jesień Gitarowa – 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s