Rzeźby na osiedlu Anna

Osiedle “Anna” (zwane też osiedlem A) – dzielnica miasta Tychy. Zaprojektował je Tadeusz Teodorowicz-Todorowski wg planu zaakceptowanego przez władze w marcu 1951 roku. Osiedle dla 6100 osób rozplanowano na powierzchni 18 ha wzdłuż osi Północ – Południe i Wschód – Zachód. Na skrzyżowaniu obu osi umiejscowiono plac centralny z domem kultury którego relacja do placu była wzorowana na schemacie Piazza del Campidoglio w Rzymie projektu Michała Anioła.

Rzeźbiarskie dekoracje to jest to co najbardziej osiedle A wyróżnia. W niszy przed frontem przychodni lekarskiej usadowiono kamienną matkę z dzieckiem. Fasadę domu kultury przy placu centralnym zdobią duże płaskorzeźby, a nad wejściami do klatek schodowych widnieją różne zwierzęta: żyrafa, jaszczurka, pies, pelikan, łabędź, paw, ryby itd. Dzięki tym zwierzakom dzieci łatwiej kiedyś trafiały do swojego domu. Z bocznych ulic wychodzi się na plac pod arkadami, a główny wjazd od strony ulicy Andersa zdobi pomnik robotnicy z kielnią murarską w jednej ręce i modelem budynku w drugiej – socrealistyczna ikona kobiety, sławiąca jej nową rolę społeczną.

Osiedle A, które dziś traktować trzeba jako zespół zabytkowy, ma swój niezaprzeczalny urok: arkady, schodki, rzeźby, attyki na budynkach przy centralnym placu.

#_Tyskie osiedle „Anna” >>>[O]

 

.

Jedna myśl w temacie “Rzeźby na osiedlu Anna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s