Tyskie osiedle „Anna”

09.10.2010 – Osiedle „Anna” (zwane też Osiedlem A) – dzielnica miasta Tychy. Zaprojektował je Tadeusz Teodorowicz-Todorowski wg planu zaakceptowanego przez władze w marcu 1951 roku. Osiedle dla 6100 osób rozplanowano na powierzchni 18 ha wzdłuż osi Północ – Południe i Wschód – Zachód. Na skrzyżowaniu obu osi umiejscowiono plac centralny z domem kultury którego relacja do placu była wzorowana na schemacie Piazza del Campidoglio w Rzymie projektu Michała Anioła.

Z bocznych ulic wychodzi się na plac pod arkadami, a główny wjazd od strony ulicy Andersa zdobi pomnik robotnicy z kielnią murarską w jednej ręce i modelem budynku w drugiej – socrealistyczna ikona kobiety, sławiąca jej nową rolę społeczną. Z kolei ściany dawnego domu kultury wspierają posągi przodowników pracy: górnika i hutnika.
W odróżnieniu od innych osiedli socrealistycznych osiedle A ma charakter kameralny, budynki nie są wysokie i posiadają zróżnicowany detal (gmerki), a dachy pokryte zostały dachówką. Na parcelach znajdujących się pomiędzy blokami zlokalizowano obiekty usługowe: przychodnię zdrowia, żłobek, przedszkole, szkołę.

#_Rzeźby na osiedlu „A” >>>[O]

#_Gołębie na placu św. Anny >>>[O]

 

.

Jedna myśl w temacie “Tyskie osiedle „Anna”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s