Jerzy LEWCZYŃSKI – autoportret

JERZY LEWCZYŃSKI  1924-2014
JERZY LEWCZYŃSKI 1924-2014

 

10 listopada 2006 roku w Galerii OBOK – Tychy odbył się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Lewczyńskiego „Autoportret”. W jego trakcie odbyła się projekcja przeźroczy z prywatnego archiwum artysty a dotyczyły Jego bliskiego przyjaciela Zdzisława Beksińskiego.

Fotoreportaż z wernisażu Jerzego Lewczyńskiego >>>[O]

JERZY LEWCZYŃSKI
JERZY LEWCZYŃSKI

Zobaczyliśmy fotografie z lat 50 tych które wykonał Zdzisław Beksiński, oraz przeźrocza Jerzego Lewczyńskiego z wspólnych wypraw w Bieszczady, do Sanoka. Były też pokazane obrazy  tragicznie zmarłego Zdzisława Beksińskiego.

Fotoreportaż z projekcji przeźroczy Jerzego Lewczyńskiego >>>[O]

 

Jerzy Lewczyński w Galerii OBOK - 10.11.2006
Jerzy Lewczyński w Galerii OBOK – 10.11.2006
Jerzy Lewczyński – ur. 14 marca 1924 w Tomaszowie Lubelskim – polski artysta fotografik. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 50. jego prace – próbujące uchwycić wzajemne relacje starannie komponowanych, symbolicznych przedmiotów i w ten sposób stworzyć komentarz do codzienności – nazywano mianem „antyfotografii”, on sam jednak skłania się do nazywania swych działań „teatrem fotografii”. Z czasem skoncentrował się na działaniach nazywanych „archeologią fotografii” – zaczął wykorzystywać w swych dziełach prace innych autorów, reprodukcje – zapomniane, zniszczone, odnajdując w nich symbol sponiewieranej przeszłości, ślady dotyku ludzkich dłoni czy oczu. Stara się odkrywać, badać, komentować zdarzenia i fakty dziejące się w przeszłości fotograficznej – bo dzięki temu przeszłość, dawne warstwy kulturowe mogą oddziaływać na dzisiejsze, tworzy się swoista ciągłość. Prezentował swą twórczość m.in. na wystawach „Fotografia subiektywna” (1968) i „Fotografowie poszukujący” (1971), „Stany graniczne fotografii (1977). W 1988-1993 wykładowca Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Autor Antologii fotografii polskiej 1839-1989 (1999). Zmarł 02 lipca 2014 w Gliwicach. (Biografia – wikipedia)

.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s